تاریخ: اردیبهشت 14، 1395

هیچ جا مثل خانه نیست

هیچ جا مثل خانه نیست


هیچ جا مثل خانه نیست

هر روز خبرهای مختلف خوب و بدی می­شنویم که تعدادی مستقیما به ما مربوط می­شود و تعدادی دورادور در مورد افرادی است که هیچ گاه در زندگی نام و نشانی از آنها ندیده و نخواهیم دید. اما به واسطه ی خبر و اتفاقی لحظه ای برای ما مهم شده اند و به خاطرشان به فکر فرو رفته ایم و گاهی آهی از دل کشیده ایم که "آخی بنده خدا... وای چرا آخه؟ "

با توجه به قابل پیش بینی نبودن زندگی و تمامی ریسک هایی که هر روز با آن مواجه هستیم و نگرانی برای آینده، فکر به اتفاقاتِ گاها نامطلوبی که ممکن است برایمان پیش بیاید استرس های درونی مان را زیاد می کند نِمود بیرونی آن خشم هایی است که بی دلیل متحمل آن می شویم. عجله داریم. هر روز. به سرعت می دویم تا به محل کار برسیم، کار می کنیم تا عصر و خسته و با فشارهای مختلف به خانه می رویم. هیچ جا مثل خانه نیست. سعی می کنیم امن نگاهش داریم. گاهی مسایل کوچک و بزرگی که ناخواسته پیش می آید آرامش خانه را هم می گیرد. کنترل تعدادی در دست ماست و تعدادی نه. آنهایی را که می توان کنترل کرد را شناسایی نکرده ایم. حتی برایمان مهم نبوده است و این همان آرامشی است که از ما گرفته می شود. اگر اطلاعاتمان را در مورد مسایل مربوط به خانه هم زیا کنیم احتمال امن ماندن محل زندگی و و جود آرامش بیشتر هم بالا می رود. با دست خود زیسک های زندگی را می توانیم کم کنیم ویا اثر مخرب انها را کاهش دهیم.

تاکنون چند مورد درباره ­ی آتش سوزی یا انفجار در خانه­ های مسکونی شنیده اید؟ لوله های آب چند مورد از اینها ترکیده است و نشت آب دیوار همسایه را نمدار کرده و هزینه ی اضافی برای مالک ایجاد شده است؟ در نزدیکی شما اتفاق افتاده؟ دوست، فامیل، همسایه، محله؟ این که اتفاق برای دیگران است... درست است؟

 یکی از مواردی که افراد بسیاری درباره ی آن اطلاع ندارند ویژگی خدمات و محصولات مختلف بیمه ای است. گاهی براساس نام آنها از زیرمجموعه خدمات غافل می شویم و مطلع نیستیم که همین یه امر کوچک می تواند آرامش زندگی ما را تامین کند.

بیمه آتش سوزی فقط برای آتش سوزی نیست و خسارت ناشی از حوادث مختلفی را پوشش می­دهد که از جمله ترکیدگی لوله آب (اتفاقی که بیشترین آمار در خانه­ های مسکونی و آپارتمان­ها را دارد)، زلزله، طوفان، سیل، برخورد اجسام خارجی با ساختمان، سقوط هواپیما، شورش و بلوا و ... ؛ هر آنچه که به طور طبیعی یا غیر طبیعی به ساختمان شما آسیب وارد کند و ریسک آن توسط بیمه قابل پرداخت باشد مورد پوشش بیمه آتش سوزی است.

در بیمه آتش سوزی مواردی از قبیل ساختمان و تاسیسات و اثاث منزل بیمه می­شود که در صورت بروز حادثه­ی آتش سوزی، انفجار و صاعقه که خطرات اصلی این بیمه نامه است بیمه موظف به پرداخت خسارت و نیز هزینه پزشکی، هزینه اجاره و اسکان موقت، خسارت وارد به اشخاص ثالث (همسایگان همجوار) طبق شرایط بیمه نامه میباشد.                  

قبل از هر خریدی دقت کنید تا از جزییات مربوط به محصول و خدمات آن مطلع شده و از فروشنده؛ ویژگی ها و خدمات پس از فروش را بخواهید. برای مثال بیمه نامه آتش سوزی فقط برای آتش سوزی نیست و در صورت بروز آتش سوزی شرکت بیمه متعهد است هزینه اسکان موقت اعضای خانواده در جایی دیگر را بپردازد تا سقفی از سرمایه ی بیمه شده. یا اینکه اتومبیل ساکنین ساختمان که در داخل پارکینگ قرار دارد اگر در اثر آتش سوزی، انفجار و صاعقه و یا پوشش های اضافی که احیانا برای بیمه نامه ی آتش سوزی خود خریداری نموده اید آسیب ببیند بیمه موظف به پرداخت خسارت می باشد.

نکته ی قابل تامل اینکه تمامی مدیران ساختمان ها براساس ماده 14 قانون تملک آپارتمان ها موظف هستند برای کل بنا بیمه ی آتش سوزی تهیه کنند و در صورت عدم خرید بیمه آتش سوزی و بروز حادثه ساکنین می توانند از وی شکایت کرده و خسارت مادی را دریافت نمایند.  مدیر ساختمان چه به صورت کتبی و رسمی با دریافت حقوق ماهیانه و چه به صورت شفاهی و بدون دریافت حقوق مسئول انجام بیمه آتش سوزی می باشد.

 

هزینه ی این بیمه نامه برای یک سال بسیار ناچیز است. برای مثال حق بیمه یک ساختمان 5 واحد با زیربنای 800 متر حدودا مبلغ 280 هزار تومان می شود که با تقسیم بین 5 ساکن ساختمان، مبلغی کمتر از 56 هزار تومان بابت یک سال پرداخت می شود. آیا تامین آرامش خیال برای یک سال با این مبلغ ارزش ندارد؟ یکی از طرح های آتش سوزی ایشر (کاج، افرا، سرو وصنوبر) را انتخاب، با کمترین قیمت و در کوتاهترین زمان به سادگی آن را تهیه نمایید.

هیچ جا مثل خانه نیست، آن را امن نگاه داریم.

 

 

 

 

 

  

 

 

در هر لحظه و از هر طریق در دسترس هستیم